Naczelna Rada Aptekarska 15 czerwca 2026 r. skierowała do Ministra Zdrowia pismo z wnioskiem o przesunięcie terminu wdrożenia rozwiązania umożliwiającego realizację tzw. e-recept dzielonych pomiędzy aptekami. NRA popiera ideę wprowadzenia tzw. e-recept dzielonych, w szczególności gdy pełna realizacja recepty w jednej aptece nie jest możliwa. Wskazane rozwiązanie ostatecznie będzie obejmowało około 12 tys. aptek, a jego realizację prowadzić będzie kilkadziesiąt tysięcy osób uprawnionych dziennie, w tym około 27 tys. farmaceutów.
Każdego dnia w Polsce wystawianych jest około 1,5 mln e-recept. Oznacza to, że nawet jeśli jedynie część z nich będzie realizowana w formule tzw. e-recept dzielonych pomiędzy kilkoma aptekami, system już od pierwszego dnia funkcjonowania będzie musiał obsłużyć gigantyczną liczbę realizacji. Naczelna Rada Aptekarska wskazuje, że stotne jest zapewnienie odpowiedniego czasu, aby wdrożenie systemu przebiegło w sposób bezpieczny, sprawny i niepowodujący utrudnień zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów.